Blog

Uluslararası Tez Sunumları Aralık Ayı Programı Gerçekleştirildi

18 Aralık 2018 by in Aralık 2018, Bölgeler, Dünyadan Haberler, Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz, Genel

Bâb-ı Âlem Eğitim Biriminin önemli çalışmalarından biri olan aylık uluslararası tez sunumlarının bu ayki konusu Bangladeşli Neamat Ullah’ın “Yahudi Hukukunda Boşanma ve Aguna Problemleri” adlı tezi oldu. 15 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen programa uluslararası öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.


Programdan aktarılabilecek notlar şu şekilde;

Yahudilikte evliliğin mantığı adamın yalnız kalması iyi değildir felsefesinden yola çıkarak, bir erkek ve bir kadın arasında yapılan kutsal bir sözleşmedir. Evlilikte Yahudilik şeriatına göre ikinci bir eşe izin yoktur. Evlilikte tüm haklar erkeğe aittir. Boşanma gibi tüm haklar erkeğe aittir. Yahudi geleneğine göre önce nişan yapılır sonra düğün yapılarak, düğünde ofruf olarak isimlendirilen âdete göre damat Tora pasajını okur. Mikve su ile dolu küçük bir havuz etrafında yedi defa dönülür. Yahudilik inancına göre evlilik öncesi günahlar temizlenin. Ofruf ise dört ayaklı bir çadırdır. Her ayağın kendi anlamları vardır; sadakat, ihlâs ve şeref gibi. Çiftlere bu çadırın altında evlilik cüzdanı verilir. Evlilik cüzdanının ismi ise Ketuba’dır. Ketuba erkekte kalır, hanıma verildiği zaman boşanma anlamına gelir veya sadece bir kağıda ben seni boşadım eve gelme yazılarak kadına verilen mektupla kadını boşamış olur. Çiftler anlaşarak boşanabilir ama erkek ortalıktan kaybolduysa, savaşa gidip dönmediyse ya da isteyerek boşanıyorsa bu durum agvuna’dır. Agvuna kadın zincirlenmiş kadın anlamına gelir. Dul gibi yaşamak zorundadır ve ikinci evlilik gayri meşrudur ve buna rağmen evlenirse doğan çocuk mamzer olur. Mamzer ise gayri meşru yapılan çocuğa denir. Günümüzde Yahudilikte en büyük sorun Agvuna’dır. Buna çözüm olarak erkeğin kadına boşanma belgesini vermemesi halinde yüklü bir miktarda nafaka ödemesi gereklidir. İkinci çözüm ise kadının boşanma belgesi karşılığında erkeğe tazminat vermesidir.
Naemat Ullah’ın sunumu bu şekilde gerçekleşmiş ve genel olarak Yahudilikte evliliğe dair bilgileri aktarmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org