Blog

Uluslararası Öğrencilerden Köprüler Şehrine Yolculuk

28 Kasım 2016 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

Türkiye’ye yükseköğrenim görmek için gelen uluslararası öğrenciler, ülkemizin tarihi şehirlerinden Edirne’ye gezi düzenledi.


Medeniyet coğrafyamızın ve kültür dairemizin en kıymetli şehirlerinden olup Osmanlı’nın üçüncü başkenti olan Rumeli’nin gözbebeği Edirne’mize tarihle buluşmak için yola çıktık. Edirne’de bizi karşılayıp mihmandarlık yapan Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nden Mensur Sejdiu ile buluşup ilk durağımız Osmanlı devrinin en büyük mimarbaşısı olan Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği (Tek kubbeli eserler içerisinde bir şaheser olan) Selimiye Cami’ni ve Külliyesini ziyaret ettik. Camii’nin azameti ve ihtişamının yanında Osmanlı devrinin belki de en sade mimarisine sahip camisi olan Eski (Ulu) Cami’yi de ziyaret ettik.  Akabinde birbirinden hoş minareleriyle bizi selamlayan 3 Şerefeli Cami’de namazımızı eda ettik. Akabinde İHH Edirne Temsilcisi Osman Çibik abiyle görüştük. Kendisine ikram ve konukseverliğinden dolayı teşekkür ederiz.
Osmanlı’nın insan merkezli sosyal devlet anlayışını belki de en iyi ifade edecek eserlerden biri olan Beyazıt Külliyesi ve Darüşşifasını da ziyaret etmeyi ihmal etmedik. 15.yüzyılda halka hizmet hakka hizmettir, düsturunu benimsemiş ceddimizin yapmış olduğu bu büyük tedavi merkezi ve tıp fakültesi hizmet verirken çağdaşı(!) Avrupa’nın, insanları içine şeytan girmiş ve cadı diye yaftalayarak yaktığı dönemleri anımsadık. Bu tarz kurumların Avrupa’da ancak 19.yüzyılda yapılabildiğini de öğrenmiş olduk.
Programın sonunda ise Meriç ve Tunca kıyısında gözlerimizi dinlendirip çaylarımızı yudumladık. Sonrasında Hacı Adil Bey Çeşmesi’ni görüp ecdadımızın kocaman bir nehrin kıyısında bile yolculara temiz su içirmek için yapmış oldukları hayratı yerinde incelemiş olduk. Akabinde Türkiye-Yunanistan Pazarkule sınır kapısına giderek medeniyet coğrafyamızın bize en yakın ama bir o kadar da uzak diyarlarını temaşa ettik.
Programa Sierra Leone, Tayland, Azerbaycan, Afganistan, gibi 13 ülkeden katılan 30 öğrencimizle yaptığımız değerlendirmede bir olmanın var olmak olduğunu idrak etmiş olduk. Böylece kurumumuzun sloganı olan “biz bir milletiz” ifadesinin içi boş bir slogandan ziyade tarihi bir hakikat olduğunu da değerlendirdik.
 
 

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org