Blog

TÜRKİYE, ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN CAZİBE MERKEZİ

23 Haziran 2016 by in Genel, Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2015-2016 eğitim-öğretim yılı uluslararası öğrencilere ilişkin yükseköğretim istatistiklerini açıkladı. Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısının 87 bin 966 olduğu bildirildi. Uluslararası öğrencilere uygulanan sınav (YÖS)’ün YÖK tarafından 2010 yılında kaldırılmasıyla ülkemizde öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısının 2016 yılında rekor bir sayıya ulaştığı kaydedildi.


Son yıllarda YÖK’ün yükseköğretimde uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında uluslararası öğrenci temini ciddi bir hizmet kalemi olarak görülüyor. Yurtdışında Türk üniversitelerinin yapmış olduğu çalışmaların Ekonomi Bakanlığı’nca teşvik kapsamında değerlendirilmesi, DEİK’in EEİK (Eğitim Ekonomisi İş Konseyi) aracılığı ile birçok ülkede “Study in Turkey” çatısı altında Türk üniversitelerinin tanıtımını yapması uluslararası öğrencilerin tercihlerini ülkemizden yana kullanmasını sağladı.

“Türkiye, Uluslararası Öğrenciler İçin Cazibe Merkezi”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı olan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın oluşan tablonun gurur verici ama yetersiz olduğunu söyledi. Dr. Aydın, Türkiye olarak uluslararası öğrenci sayısının arttırılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Uluslararası öğrenci pazarının dünya ekonomisine toplam katma değeri 200 milyar dolara ulaştı. Türk yükseköğretimi kazandığı tecrübelerle Balkanlar’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Asya, Afrika ve Latin Amerika’ya uzanan değerli bir uluslararasılaşma gerçekleştirmektedir. Giderek artan oranda tüm dünya ülkeleriyle eğitimde iş birlikleri yapıyoruz. Türkiye’deki üniversiteler de uluslararası öğrenciler için bir cazibe merkezi haline geldi.”

Güvenlik endişesi uluslararası öğrencilerin tercihini etkiliyor

Türkiye’deki üniversiteleri tercih eden uluslararası öğrencilerin yeni kayıt olma oranı önceki yıllarda yıllık % 50 üzerinde iken bu oran son iki yıldır % 10’un altına düştü. Son yıllarda yaşanan terör olayları, mülteci sorunu ve güvenlik endişesi gibi nedenlerin uluslararası öğrencilerin Türkiye tercihlerini etkilediği düşünülüyor. Yaşam ve eğitim maliyetleri birçok Avrupa ülkesine göre oldukça uygun olan Türkiye; son yıllarda bu alanda yaptığı çalışmalarla artan uluslararası öğrenci sayısı ile birlikte birçok Avrupa ülkesini geride bırakabilecek. Yüz bine yaklaşan uluslararası öğrenci sayısına rağmen Türkiye hala dünyada bu alanda söz sahibi ülkeler arasında yer almıyor. ABD, Çin, İngiltere, Avustralya, Güney Kore, Malezya ve Kanada gibi ülkeler uluslararası öğrenci sayısı bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaya devam ediyor.

İAÜ son 3 yıldır uluslararası öğrenci sayısı ile zirvede

Türkiye’de ise uluslararası öğrenci sayısı bakımından vakıf üniversiteleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) son üç yıldır zirvede bulunuyor. Yaklaşık 3 bin 500 uluslararası öğrencinin öğrenim gördüğü İAÜ; Türk üniversiteleri arasında Suriye, İran, Azerbaycan, Kamerun, Çin ve Nepal gibi ülkelerden gelen öğrencilerin en çok tercih ettiği vakıf üniversitesi konumunda. İAÜ’nün son yıllarda dünyaca tanınmış üniversitelerle yapılan ikili işbirliği anlaşmaları, çok dilli ve kültürlü kampüsü ile aynı zamanda modern teknolojik alt yapısı gibi avantajlara sahip olmasının öğrencilerin tercihlerini etkilediği düşünülüyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktör Yardımcısı Selman Arslanbaş, Türkiye’nin gelecek dönemde uluslararası öğrenci sayısı ile dünyada ilk 10 ülke arasına gireceğine inandığını belirterek “Uluslararası öğrencilerin son yıllarda ülkemize olan ilgisinin yapılan tanıtım çalışmalarının çeşitlilik ve verimliliğinin artmasına bağlıyorum. Türk üniversiteleri olarak uluslararası öğrenci temininde dünya üniversiteleri ile yarışır düzeye geldiğimizi düşünüyoruz. İstanbul Aydın Üniversitesi olarak her yıl 1000 civarında yeni uluslararası öğrenciyi ülkemize ve üniversitemize kazandırıyoruz. Kazandırdığımız ve kazandıracağımız uluslararası öğrencilerle ülkemizin ve Türk yükseköğretiminin tanıtımına İAÜ olarak büyük katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Yurtdışından gelen öğrencilerin ülkemizde aldıkları eğitimi, öğrendikleri Türkçe’yi ve Türk arkadaşlarından edindikleri paylaşımları kendi ülkelerinde bir Türkiye gönüllüsü olarak aktaracaklarına inanıyoruz. Yakın zamanda Türkiye uluslararası öğrenci sayısı ile dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girecektir. Hedefimiz 5 yıl içinde 250 bin uluslararası öğrenciyi ülkemize kazandırmaktır.” dedi.

Uluslararası öğrenci neden önemli?

Örneğin ABD’de 2015 yılında 914 bin uluslararası öğrencinin ülke ekonomisine katkısı 30 milyar dolar oldu. Avustralya’da bu katkı 2010 yılında 19,1 milyar dolar iken, İngiltere’de 8 milyar Sterlin seviyelerinde seyrediyor. Yeni Zelanda’da ise uluslararası eğitimin ülke ekonomisine katkısı 2 milyar dolar düzeyinde. Ülkemizin bölgede hem ekonomik hem de siyasi olarak güçlü̈ ve stratejik konumunun gün geçtikçe daha da önemli hale gelmesi, uluslararasılaşma, medeniyetler ve kültürler arası diyalog ve etkileşimlerin artması, globalleşen dünyada ve özellikle uluslararası öğrenci değişimlerinin arttığı günümüzde, ülkemizdeki üniversitelerin bu anlamdaki sorumluluğunu da artırıyor.

 • 2015-2016 YÖK istatistiklerine göre Türkiye’de Yükseköğretim kurumlarında toplam 6.689.185 öğrenci öğrenim görüyor.
   
 • 204 ülkeden toplam 87 bin 903 uluslararası öğrenci Türkiye’de eğitim alıyor. (13 Haymatlos durumu ülke kaydını değerlendirmeden – “191 ülkeden” demek daha doğru olacak.)
 • Uluslararası öğrenciler yükseköğretimde eğitim gören tüm öğrencilerin yüzde 1,3’ünü oluşturuyor.
   
 • Son üç yılda uluslararası öğrenci sayılarında yüzde 182 oranında artış oldu. 2013-2014 eğitim döneminde 48.183 olan öğrenci sayısı 2015-2016 eğitim döneminde87.903’e ulaştı.
 • Uluslararası öğrencilerin yüzde 69’i (60.497) lisans programlarına kayıtlı, yüzde 18’i (16.177) yüksek lisans, yüzde 7’si (6.394) doktora ve yüzde 6’sı (4.835) ön lisans programlarında kayıtlı.
 • Uluslararası öğrencilerin yüzde 79’u (69.765) devlet üniversitelerinde eğitim alıyor.
 • 18.201 uluslararası öğrenci vakıf üniversitelerinde eğitim alıyor.
   
 • Uluslararası öğrencilerin yüzde 28’i (24.326) İstanbul’da eğitim alıyor.
 • Uluslararası öğrencilerin en fazla olduğu ilk beş il sırasıyla İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ve Gaziantep. İlk beş şehir toplam uluslararası öğrencilerin yüzde 53’ünü oluşturuyor.
 • Türkiye’ye en fazla uluslararası öğrenci gönderen ülke Azerbaycan. Toplam 12.504 uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Bir önceki seneye oranla yüzde 18oranında artış gösterdi.
 • Uluslararası öğrencilerin yüzde 48’ini (42.171) 5 ülkeden gelen öğrenciler oluşturuyor. Bu ülkeler sırasıyla Azerbaycan, Türkmenistan (9.903), Suriye (9.689),İran (5.661) ve Irak(4.414).
 • Toplam uluslararası öğrenci sayısı bakımında en fazla öğrenci devlet üniversitelerinde İstanbul Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi.
 • Uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen öğrenim programlarında ilk 5 alan sırasıyla (11.490) Sosyal Bilimler Yüksek Lisans Programları, İktisadi ve İdari Bilimler Lisans Programları, Mühendislik Fakültesi Programları, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Programları ve Tıp Fakültesi.
 • Yüksek lisans programlarına kayıtlı toplam uluslararası öğrenci sayısı bakımından en fazla öğrenciye sahip devlet üniversitesi İstanbul Üniversitesi, vakıf üniversitesi İstanbul Aydın Üniversitesi.
 • Ön Lisans Programlarında en fazla tercih edilen üniversite İstanbul Aydın Üniversite. (293)

Kaynak: http://www.yureklihaber.com/


Önemli Bilgi:

DEİK tarafından daha önce açıklanan 110 bin uluslararası öğrenci rakamı, yüksek öğretim kurumları, İmam Hatip liseleri ve dengi orta öğretim kurumları, askeri lise ve harp okulları, polis okulları, Türkçe dil kursları, Kuran kursları, Erasmus ve Suriyeli öğrencileri kapsamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org