Blog

SOMA'DAN YÜREKLERE ATEŞ DÜŞTÜ

14 Mayıs 2014 by in Dünyadan Haberler, Genel

Manisa Soma’da kömür madenindeki yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 205’e yükseldi. 80 yaralı var. Yangın hâlâ sürdüğü için kurtarma çalışmaları aksıyor. Başbakanlık 3 günlük milli yas ilan etti.


Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, maden faciasının yaşandığı 13 Mayıs’tan itibaren üç günlük milli yas ilan edildi. Türkiye’de ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilecek.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için resmi tören dışında yapılacak kutlamalar da milli yas nedeniyle iptal edildi.

Facianın Türkiye’de maden kazalarında şimdiye kadar yaşanan en büyük kayıp olduğunu söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a göre, kurtarma faaliyetleriyle ilgili ümitler azalıyor. Taner Yıldız, ölen işçilerin yanarak değil karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybettiğini belirtti. İçeride kaç madencinin olduğuna dair sayı vermekten kaçındı. Yıldız, “İçeride kaç kişinin olduğuna dair sayı söylememiz doğru değil. Şirketin verdiği personel sayısı var ama yanlış yapmak istemiyoruz. Çıktıkça sayıyı paylaşacağız.” dedi.

Taner Yıldız, ilk etapta madenden 363 kişinin çıkarıldığını açıkladı. Bakan’a göre, 80 yaralıdan 60’ı madenci, 20’si ise kurtarma çalışmalarına katılıp gazdan etkilenenler.

Madende 787 işçi çalışıyordu. Bu rakamlara göre, 140 ila 220 madenci hâlâ içeride.

Bakan Yıldız, 72 madencinin otopsisinin tamamlandığını, Balıkesir Valisi başkanlığında bir heyetle işlemleri takip ettiklerini belirtti. Cesetler madenci yakınlarına gösterilerek kimlik tespiti yapılacak.

7 işçinin cenazesi ailelerine teslim edildi. İşçilerin sabah saatlerinde aksayan madenden çıkarılma çalışmaları hızlandı. Ancak şu ana kadar sağ çıkarılan madenci yok.

soma_guray01

Madenci yakınları, toprağın altından gelecek güzel bir haber bekliyor. [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]

Soruşturma başlatıldı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, faciayla ilgili idari ve adli soruşturmaların tüm işlemler bitince yürütüleceğini söyledi.

Soma Cumhuriyet Başsavcılığı ise olayla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık, “maden ocağında kayıt dışı işçi çalıştırıldığı” iddialarını da araştıracak.

Yangın sürüyor

Bakanın verdiği bilgiye göre, 400’den fazla kurtarma görevlisi çalışmaları yürütüyor. Ancak şu anda yangın devam ettiği ve içerideki karbonmonoksit seviyesi düşürülmeye çalışıldığı için madene ekipler kontrollü sokuluyor.

Başbakan bugün Soma’da, Gül gezisini iptal etti

Başbakan Erdoğan, hafta sonundaki yurt içi programlarını da iptal ederken, bugün Soma’da olacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Çin’e düzenleyeceği ziyareti iptal etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, bugün Soma’ya gidiyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de perşembe günü Soma’ya gidecek. Meclis’te ise, yeni yargı paketine ilişkin Meclis Adalet Komisyonu toplantısı da iptal edildi.

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak tüm misafir öğrencilerimiz ve çalışanlarımız adına elim kazada ölen işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı olarak kurtulan kardeşlerimize de acil şifalar diliyoruz.

[title]DÜNYADAN HABERLER[/title] [blog3 cat=dunyadan-haberler]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org