Blog

Makedonya'da Yaşatılan Osmanlı Geleneği Kelime-i Tevhid

16 Kasım 2016 by in Genel, Haber Merkezi

 


Makedonya’daki Müslümanların asırlık geleneği Kelime-i Tevhid, bugün de ülkedeki Türk nüfus tarafından yaşatılıyor.


Vefat eden bir kişinin ardından okutulan kelime-i tevhid, unutulmaya yüz tutsa da ülkedeki köklü Türk ailelerinin çabaları ve bu konudaki hassasiyetleri sayesinde günümüze ulaşmayı başardı..
Başkent Üsküp’teki Eski Türk Çarşısı’nda bulunan Murat Paşa Camisi’nde, şehirdeki köklü Türk ailelerden birine mensup Nalbant Recep Ağa’nın vefatı dolayısıyla kelime-i tevhid okutuldu..
Murat Paşa Camisi Vaizi Süleyman Baki, kelime-i tevhidin ölen kişinin ailesi ve yakınları tarafından merhumun evinde veya daha kalabalık katılımın olması için camilerde düzenlendiğini belirterek, “Merasim bir namaz vaktini müteakip yapılmaktadır. Merasime cami imamı ve diğer görevlilerin yanı sıra cemaat da katılıyor.” diye konuştu..
Kelime-i tevhid okunması boyunca defalarca “La ilahe illallah” ifadesinin tekrarlandığını, Kur’an-ı Kerim’den sureler okunduğunu ve salavat getirildiğini anlatan Baki, en sonunda da dua edildiğini aktardı.
Baki, kelime-i tevhid geleneğinin Makedonya’nın çeşitli bölgelerinde asırlardır devam ettiğini belirterek, “Amaç merhuma dua etmek, onu hayırla yad etmek ve katılan cemaatin bu noktadaki dikkatini çekmek.” dedi.
Evlerde ve camilerde okutuldu
Son yıllarda farklı düşüncelerin de etkisiyle bu geleneğin unutulmaya yüz tuttuğuna işaret eden Baki, “Kelime-i tevhid merasiminde esas olan Allah’ın zikredilmesi ve ölümün hatırlanmasıdır. Bilindiği üzere, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in bir hadis-i şerifinde, ‘Kim (la ilahe illallah) derse cennete girer’ denmektedir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de ‘Kalpler ancak Allah’ı zikretmekle mutmain olur’ ayeti yer almaktadır.” şeklinde konuştu.
Baki, kelime-i tevhidin bir farz veya vacib ibadet olmadığını, sadece bir gelenek olduğunu belirterek, İslam’ın şartlarına uygun gerçekleştirildiği takdirde yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığını sözlerine ekledi..
Kelime-i tevhid, Osmanlı geleneği olmakla birlikte, asırlar boyunca evlerde ve camilerde düzenlendi.
Vefat eden kişinin ardından okutulan kelime-i tevhit, Allah’ın zikredilmesi, ölümün hatırlanması ve ahirete dikkat çekilmesi hususlarını barındırıyor.
Murat Paşa Camisi Vaizi Baki: “Amaç merhuma dua etmek, onu hayırla yad etmek ve katılan cemaatin bu noktadaki dikkatini çekmek. Son yıllarda farklı düşüncelerin de etkisiyle bu gelenek unutulmaya yüz tuttu. Kelime-i tevhid merasiminde esas olan Allah’ın zikredilmesi ve ölümün hatırlanmasıdır”.
Kaynak : Ahaber

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org