Blog

KOSOVA’DA YAŞANAN SON PROTESTO OLAYLARI

29 Ocak 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

Kosova Hükümetinin, Kosova’ya en çok gelir getiren kurumlar arasında görülen Trepçe maden ocağını özelleştirme kararını almasıyla ülkede olaylar baş gösterdi.


Bunun yanında Kosova hükümetinde yer alan Geri Dönüş ve Topluluklar Bakanı Sırp asıllı Aleksandar Jablanoviç’in Jakova bölgesinde bulunan Mağdur Analar Derneği kadınlarına söylediği “vahşi ve ucube” hakaretiyle patlak veren olayların sonucunda 26.01.2015 tarihinde başkent Priştine’de büyük bir protesto gerçekleştirildi. Protestocular, Trepçe’nin özelleştirilme kararının bir an önce geri alınmasını ve Sırp asıllı bakan Jablanoviç’in istifa etmesini istemekteler. Ancak Hükümetten tarafından yapılan son açıklamalara göre, Trepçe’yi özelleştirme kararından dönülmeyeceği ve Sırp asıllı bakanın da İstifa etmeyeceği yönündedir.  Bu açıklamalar üzerine protestocular şiddete başvurdular ve polisle çatıştılar.  Meydana gelen çatışmalar sonucunda 70’e yakın polis ve 50’ye yakın protestocu yaralanmış durumdalar. Protestoyu Destekleyen üç ana muhalefet partisi bulunmaktadır. 1.Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisi (AAK), 2. Kosova’da yeni kurulmuş olan Başlangıç Partisi (NISMA) ve 3. Kendin Karar Al Hareketi (Vetvendosje)  Saymış olduğumuz bu üç partinin liderleri AAK Başkanı Ramush Haradinaj, NISMA Başkanı Ftmmir Limaj ve Vetvendosje Lideri Albin Kurti’nin yapmış olduğu ortak açıklamalar şöyledir. “Hükümetin almış olduğu Trepçe’yi özelleştirme kararının geri alınması ve Sırp asıllı bakanın istifa etmesi gerekmektedir. Ta ki bu kararlar alınıncaya kadar protestolara devam edilecektir.” Protestolara çağrı yapan Vetvendosje – Kendin Karar Al Hareketi lideri Albin Kurti Protestolarda ön saflarda yer almıştır. Ayrıca Kurti’nin yardımcısı da yanında bulunmuştur. Bu protestolar esnasında Albin Kurti ve Yardımcısı İmer İmeri yaralanmıştır. Vetvendosje- Kendin Karara Al Hareketinin üyesi olan Başkent Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti de protestolara katılmıştır ve o esnada Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti Polis tarafından gözaltına alınmıştır. Ancak aynı gün içerisinde ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır.

Haşim Morina

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org