Blog

KEŞF-İ ÂSİTANE DEVAM EDİYOR

8 Aralık 2013 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

Bâb-ı Âlem İstanbul Tarih, Kültür ve Medeniyet Kulübü 23 Kasım tarihinde başladığı “Keşf-i Âsitâne” gezilerinin ikinci gezisini 7 Aralık Cumartesi günü Bâyezid-Süleymaniye-Vefa-Fatih-Edirnekapı güzergâhında, Bâb-ı Âlem Başkan Yardımcısı Tarihçi İbrahim Akkurt rehberliğinde gerçekleştirdi.

   Bizans döneminden günümüze İstanbul’un merkezi meydanlarından birisini teşkil eden Bayezid Meydanından başlayan gezide Bayezid Cami ve Külliyesi, Bayezid Devlet Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Binası, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Sahaflar Çarşısı gibi mekânlar hakkında bilgi verildi.

iç1

2

iç3

    Gezinin ikinci durağında muhteşem ihtişamı ve eşsiz boğaz manzarası ile Süleymaniye bölgesi vardı. Yaşadığı asra Türk mührünü vuran ve adından Muhteşem Süleyman diye bahsettiren Kanuni Sultan Süleyman ve Dönemi, mimarlık alanında deha sayılan Mimar Sinan ve eserleri, Süleymaniye Cami ve Külliyesi, Meşihat Makamı gibi tarihi mekanlar hakkında katılımcılar bilgi sahibi oldu. Süleymaniye Cami’nin şifrelerini dinleyen katılımcılar camiye ve esrarına hayran olduklarını belirttiler. Süleymaniye’den çıktığımız esnada salep satıcısına denk gelmemiz bizim için güzel bir nasip oldu.

iç4

iç5

iç6

iç7

     Öğle vaktinde rotamız Peygamber Efendimizin “Letüftehannel Kostantıniyyetü felenimel emiru emiruhâ ve le nimel ceyşü zelikel ceyş”(İstanbul birgün elbet feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.) müjdesine mazhar olan İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Muhammed Han ve Havariyun Klisesi kalıntıları üzerine yaptırmış olduğu Fatih Cami ziyareti idi. Sultan Fatih’in İstanbul aşkını dinleyen grubun yüreklerinde fetih sancağı dalgalanarak adeta o günleri yaşadılar.
8
 
iç8
 
İHH İnsani Yardım Vakfında yenilen öğle yemeği sonrasında İstanbul’un 7 tepesinden birisini teşkil eden Yavuz Sultan Selim Külliyesine doğru yola alındı. 8 yıllık saltanatında İslam Birliği hedefiyle ciddiyetle yürüyen ve bu uğurda birçok fetih gerçekleştiren Yavuz Sultan Selim Han’ın hayatından ve icraatlarından bahsedildi. Geziye katılan öğrenciler Tevazunun ve Cesaretin Sultanı Yavuz Sultan Selim’in manevi dünyasından çok etkilendiler.
iç9
 
iç10
 
Havanın soğuk olmasına rağmen keyifli bir gezi olduğunu söyleyen katılımcılar Bâb-ı Âlem ailesine bu geziden dolayı teşekkür ettiler. Gezi boyunca tercümanlık yapan Gazze’li öğrencimiz Zekeriya Ferhat’a teşekkür ediyoruz.
00

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org