Blog

Isparta Renklendi

21 Mayıs 2012 by in Genel, Teşkilatlanma

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) eğitim gören 22 ülkeden yaklaşık 100 öğrenci, Güldünya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen ”Dünyanın Renkleri Isparta’da Buluşuyor” etkinliğinde ülkelerine ait kültür, örf ve adetleri Ispartalılarla paylaştı.

Halk Eğitim Merkezi’ndeki etkinlikte Afganistan, Saraybosna, Suriye, Kosava, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Lübnan, Tanzanya, Nijerya, Endonezya ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu 22 ülkeden öğrenciler, müzik aletleri, giysiler, eşyalar gibi ülkelerine has kültürleri sergiledi.

Etkinliğe katılan Vali Memduh Oğuz, ‘DÜNYANIN RENKLERİ’nin Isparta’da sergilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk milletinin dünyaya huzur ve barışı getirdiğini belirten Oğuz, ”Küçük bir mekanda gibi görünüyoruz, ama aslında büyük bir dünyada yaşıyoruz. Bulunduğumuz mekanda binlerce yıllık ortak medeniyetimiz ve dünyaya yaptığımız yüksek medeniyetin katkısını görüyoruz. Ortak medeniyetimizin dünyaya sunduğunu huzuru, barışı ve kardeşliği görüyoruz. Bu bizim büyük zenginliğimizdir” dedi.

SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Numan Tamer ise, üniversitelerinde 600’e yakın yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Üniversitelerin kültür ve medeniyetlerin buluşma noktası olduğunu vurgulayan Tamer, “İnşallah önümüzdeki yıllarda üniversitemizde eğitim gören öğrenci sayısı daha da artar. Farklı ülkelerden gelen öğrenci arkadaşlarımızla Isparta’nın kültür adına zenginleşeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Güldünya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Bülent Gezer de, farklı coğrafyalardan üniversite eğitimi almak için Türkiye’yi tercih eden misafir öğrencilere yönelik gönüllü çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Amaçlarının evrensel kardeşlik bilincine sahip, temel dini bilgiler açısından donanımlı, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan öğrenciler yetiştirmek olduğunu vurgulayan Gezer, ”Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrencilerin organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunun ve ihtiyaçlarının farkında, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vakıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer gönüllü medeniyet elçisi olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemizdir” diye konuştu.

Afganistanlı öğrenci Şugufe Abdullah ise, Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde eğitim gördüğünü belirterek “Böyle bir etkinlik ile hem diğer ülkelerdeki arkadaşlarımızla bir araya gelmek hem de Isparta halkı ile tanışmak bizi memnun etti. Burada ülkelerimize ait zenginlikleri, örf, adet ve geleneklerimizi tanıtıyoruz” dedi.

[nggallery id=134]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org