Blog

İSLAM DÜNYASI KONUŞMALARINDA AZERBAYCAN KONUŞULDU

24 Aralık 2013 by in Eğitim Çalışmaları, Genel, Kafkas

İslam dünyası konuşmalarının geçen haftaki durağı Azerbaycan’dı. Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın bilinmeyen yönlerini ve yanlış bilinen yönlerini konuştuk. Konuşmacılar Ramin Vekilov ve Kövser Alhaslı’nın sunumunda ülke tarihinde iz birakan tarihi süreçler ele alınarak  bugüne yansıyan taraflarıyla değerlendirildi. Ülkedeki mevcut sosyal ve siyasi durumun tarihi arkaplanı aydınlatılmaya çalışıldı.

Ülke ilk olarak Hz. Ömer dönemindeki fetihler aracılığıyla İslam’la tanıştı. Ardından gelen süreçte bu topraklarda çok sayıda devlet kuruldu, yaşadı ve yerini başka birisine bıraktı. Şirvanşahlar devleti dünya tarihinin en uzun ömürlü devletlerinden biri olmakla birlikte Azerbaycan’ın medeni ve siyasi tarihinin de bel kemiğini oluşturan tarihi olgulardan birisidir. Safevi devletinin saldırıları sonucu Şirvanşahlar devletinin varlığı sona erdi. Daha sonra ülke Hanlıklar dönemini yaşadı. Hanlıklar arasında giden çekişmeler sonucu güçsüz düşen ve  tek devlet çatısı altında birleşemeyen Azerbaycan toprakları 1813 Gülistan ve 1828 Türkmançay anlaşmalarıyla İran ve Rusya arasında ikiye bölündü. Güney Azerbaycan hala İran sınırları içerisinde olup 30 milyondan fazla Azerbaycan türkünün yaşadığı bir coğrafyadır. 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan fikri ve entellektüel akım ve Nuri Paşa’nın komutanlığında Kafkas İslam Odrusu’nun bölgeye hareketi, 1918’de Azerbaycan’ın Çar Rusya’sından ayrılarak bağımsız devlet olduğunu ilan etmesiyle sonuçlandı. Fakat yeni devlet sadece 2 sene varlığını koruya bildi. Daha sonra 70 sene Sovyet Rusya’sının tahakkümü altında yaşamaya zorlanan ülke insanı 1991’de tekrar bağımsızlığını kazandı. Kısa zamanda devletleşme yolunda önemli adımlar atan ükle, Ermeni işgaliyle sarsıldı. Hala Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan işgali altındadır. Bir milyondan fazla göçmen bulunmaktadır. Şu an ülkedeki mevcut sosyal ve siyasal durumu bütün bu olanlardan bağımsız değerlendirmek mümkün değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org