Blog

Dünyanın Öğrencisi Seka Kampı’nda Buluştu

8 Ekim 2012 by in Genel, Teşkilatlanma

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) tarafından düzenlenen Kocaeli’nde eğitim gören misafir öğrencilerin katıldığı tanışma kaynaşma pikniği Seka Kampı’nda gerçekleştirildi. Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören misafir öğrencilerin katıldığı etkinliğe Türk öğrencilerin yanı sıra 15 ülkeden yaklaşık 60 kişi katıldı.  Etkinliğe KİSA Başkanı Mehmet Baydemir KİSA yönetim kurulu üyeleri Yunus Emre Yıldırım, Sevcan Kutlu, Ömer Akbaş ve Oğuz Kaya, İHH Kocaeli Şube Başkanı İsmail Yeşildal da katıldı.

 KOCAELİLİLERLE MİSAFİR ÖĞRENCİLER KAYNAŞACAK

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) Başkanı Mehmet Baydemir, çok sayıda ülkeden 700’e yakın öğrencinin Kocaeli’de bulunduğunu belirterek, bu öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için dernek kurduklarını belirtti. Yabancı uyruklu öğrencileri misafir olarak gördüklerini ve bu yüzden ‘misafir öğrenci’ olarak adlandırdıklarını belirten Baydemir, “Çalışmalarımızın ana amacı kent insanı ile misafir öğrencilerimizi kaynaştırmak. Misafir öğrencilerimizin yurt ile üniversite arasına sıkışmasını istemiyoruz. Çeşitli etkinlikler düzenleyerek misafir öğrencileri kentin içerisine katmayı ve bununla birlikte bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

 HER ÖĞRENCİ KENDİ ÜLKESİNİ ANLATACAK

Misafir öğrencilerin topluma entegre olması için birçok etkinlik düzenleyecek olan KİSA, bu kapsamda ilk olarak Türkçe seminerleri verilecek. Türkçe kursunun ana amacı öğrencilerin dilimizi öğrenmeleri ve derslerinde başarıyı yakalamaları. Diğer bir çalışma da ülke tanıtım günleri olacak. Önümüzdeki günlerde start alacak çalışma ile öğrenciler kendi ülkelerini tanıtma fırsatı bulacak. Ülke tanıtım günleri Türkiye ile başlayacak. Misafir öğrencilere ülkemiz ve Kocaeli tanıtılacak. Daha sonraki günlerde de ülke tanıtım günleri devam edecek.

 ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI DÜZENLENECEK

Misafir öğrenci evlerine ziyaretler ve misafir öğrencilerin Kocaelililerin evlerinde ağırlanması gibi etkinlikler de düzenlenecek. Çeşitli konularda hem misafir öğrencilerin hem de kent halkının katılabileceği seminerler, paneller düzenlenecek. Mayıs ayında Uluslararası Öğrenci Buluşması adında dev bir organizasyon yapılacak. Kentin en işlek yerlerinde kurulacak ülke stantlarıyla ülkelere ait yöresel eşyalar sergilenecek, Kocaelililerin ilgisine sunulacak.

 KOÜ’DE 700 MİSAFİR ÖĞRENCİ BULUNUYOR

Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) yaklaşık olarak 700 yabancı uyruklu öğrenci bulunuyor. Komor Adaları’ndan Gine-Bissau’ya, Arnavutluk’tan Hırvatistan’a, Türkmenistan’dan Sri Lanka’ya, Fas’tan Cezayir’e ve Suriye’den Filistin’e kadar pek çok ülkeden öğrenci Kocaeli’de eğitim alıyor. Üniversite kampüsü, yürüyüş yolu ve alışveriş merkezlerine sıkışan öğrenciler, yaklaşık olarak 5 yıl kaldıkları Kocaeli’nden, kentin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıma fırsatı bulamadan ayrılıyorlar. KİSA, misafir öğrencilerin kenti tanımaları ve kent insanıyla kaynaşmasını sağlamak amacıyla kuruldu.

[nggallery id=153]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org