Blog

DÜNYA ONLAR İÇİN TÜRKİYE’DE BİR OLDU

10 Kasım 2015 by in Genel, Kurumsal, Mezunlar

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu UDEF’in Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile beraber organize ettiği sempozyum İstanbul’da gerçekleşti.


 ‘Uluslararası öğrenciler barış elçisi olsun’

 3-8 Kasım tarihlerinde Türkiye mezunları (80), uluslararası STK ve üniversite (50) ve bazı devlet kurumları temsilcileri ile şura toplantıları, çalıştay gerçekleştirildi ve konuya ilişkin akademik tebliğler sunuldu.

Şura toplantıları

 Uluslararası öğrenci faaliyetlerini kendi ülkelerinde gerçekleştiren üniversite temsilcileri, mezunlar, UDEF yöneticileri ve yurt dışı STK Temsilcileri iki gün süreyle devam eden şura toplantısında, bilgilendirme, ortak değerler üzerinden dostluk köprüleri kurma, siyasi, ekonomik ve akademik birikimleri paylaşma, misafir öğrencilerin karşılaştıkları sorunları belirleme ve çözme gibi pek çok husus istişare edildi. Ayrıca, toplantının devamı ve ortak çalışmaların sürdürülebilirliği için bir sekreterya kurulması teklif edildi ve değerlendirilmeye alındı.

Sempozyum

 Sempozyum kapsamında çeşitli üniversitelerden akademisyenler bu konuyu ilmi, siyasi, sosyo-kültürel yönlerden ele alarak öğrencilerin karşılaştıkları sorunları geniş bir şekilde ortaya koydu ve aynı zamanda çözüm için teklifler sundu. Ayrıca yurt içinde Milli Eğitim Bakanlığı, YTB, Diyanet Vakfı, Göç İdaresi, YÖK, Yunus Emre Enstitüsü, ICIST tarafından da Uluslararası Öğrenci hareketliliği ile ilgili sunumlar gerçekleştirilerek ortak çözümler üzerine istişarelerde bulunuldu. Sempozyumun açılışında konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım “Öğrencilere ilim öğretirken, irfan da öğretmeliyiz. Gençlerin dünyayı iyi yönde değiştirmesini istiyorsak öğrencilere sahip çıkmalıyız” dedi. 2014 itibariyle, Türkiye’ye 81 bin uluslararası öğrenci akışı olduğuna dikkat çeken UDEF Genel Başkanı M. Ali Bolat, düzenledikleri sempozyumun hem ülkemizde, hem de diğer bölgelerde karşılık bulmasını umut ettiklerini belirtti. Konuşmasında coğrafyalarımızın kavga ve çatışmaya değil, dostluk ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu ve bunun altyapısının uluslararası öğrenciler eliyle bölgelerimizde tesis edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çalıştay

 Sempozyumun son gününde gerçekleştirilen çalıştayda mezun öğrenci ve uluslararası katılımcılar çeşitli konularda (uluslararası öğrencilerin kabul ve oryantasyon süreci, öğrenim içi ve öğrenim dışı sorunlar, akademik hayat sonrası plan ve deneyimler, STK ve kamu kuruluşlarının çalışmalarının değerlendirilmesi) fikir alış verişinde bulundular.

UDEF 10 YILDIR BULUŞTURUYOR

UDEF, 2005 yılından bu yana yurt dışından ülkemize yüksek öğrenim amacı ile gelen “misafir” öğrencilere yönelik çeşitli faaliyetler düzenliyor. Misafir öğrencilerin eğitim sürecini kolaylaştırmak amacıyla rehberlik ve danışmanlık hizmetleri veren UDEF, farklı kültürlerin, etnik kimlik ve ırkların bir araya gelerek, aynı çatı altında dostluk kurmalarını önceliyor. Böylelikle, bireyden topluma, toplumdan dünyaya doğru, olumlu yönde bir etkileşim ve değişim gerçekleşmesi söz konusu olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org