Blog

Başkandan

17 Ağustos 2011 by in Genel

Dernek Olarak Görevimiz Nedir?

Şu fani dünyada insan olarak görevimiz hakka kulluk ve halka hizmet etmektir. Amacımız bizi yaratana karşı kulluğumuzun gereğini yerine getirmek ve diğer insanlara faydalı olmak, onların hakkını korumak, onlara karşı görevlerimizi yerine getirmektir. Bir ana-baba olarak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek, evlat olarak ana-babamıza hürmet etmek, komşu olarak diğerine eminlik hissiyle güven vermek, tacir olarak sözüne senedine sadık olmak, doktor olarak hastasına faydalı olmak ve nice saymakla bitmeyecek görevleri hakkıyla yerine getirmeye çalışmak, insan olarak yaratılışımızın gereğidir.

Dernek bir tüzel kişilik olarak cennete veya cehenneme giremeyeceğine göre ona görev olarak sadece halka hizmet kalmaktadır. İnsanların bir araya gelerek oluşturdukları güç birliği modellerinden biri olan dernekleşme çalışmalarının amacında, hedef kitleye dair hizmetleri en iyi şekilde icra etmek yatmaktadır. Görev, muhatap kitleye bir şeyler katabilmek, onların hakkını korumak, kötü ve zararlı faaliyetlerden uzaklaştırmak, iyiye, doğruya, güzele ve faydalıya ulaştırabilmektir.

Bu minvalde ülkemize gelen misafir öğrencileri muhatap olarak kabul eden derneğimizin görevi de nettir. Bu görev, misafir öğrencilere her konuda destek olmak, yanlarında bulunmak, haklarını korumaktır. Misafir öğrencinin üniversitede, yurtta, evde, sokakta ve bulunduğu her yerde yanında olabilmek, sorunlarına ortak olmak, çözümleri beraber araştırmak, sonuca beraber varabilmek, acı tatlı sonuçları paylaşıp dertleri göğüslemek ve sevinçleri çoğaltmak, kendi kendimize yüklediğimiz gönüllü bir görevdir.

Bu görevi her hal ve şart altında, her zaman ve zeminde, her mekân ve ortamda yapmaya çalışmak en büyük şiarımızdır. Bunu yaparken kınayanın kınamasından korkmadan, övgüler yağdıranın söyledikleriyle gurur ve kibire kapılmadan; dosdoğru, adam gibi, doğal ve gösterişten uzak bir şekilde bulunmak, ilkelerimizin başında gelmektedir.

Daha işin başında yabancı öğrenci değil misafir öğrenci tanımlamasıyla besmele çektiğimiz, Biz Bir Milletiz slogan ile tüm işlerimizi koordine ettiğimiz gibi, bundan sonra da görevlerimizi bu düsturlar çerçevesinde yapma gayreti içinde olacağız. Her zaman daha iyisini yapma uğraşımız, bizi yenileyecek ve azmimizi güçlendirecektir. Doğru bildiğimizde gösterdiğimiz sebat, başarımızı devam ettirecek ve mutlu olma halimizi devam ettirecektir.

Ekibimizin özverili çalışması sonucu dernek kurumsal sitemiz yeni bir görünüme kavuştu. Emeği geçen kardeşlerimi tebrik ediyorum. Genel olarak, tüm çalışmalarımızın her geçen gün kalite, nitelik ve nicelik açısından gelişmekte olduğu gözle görülür durumdadır. Bunun için ekibime ve tüm misafir öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Rabbimize şükürler olsun.

Görevimizi yerine getirme gayreti içinde, nice hayırlı çalışmalara doğru gideriz inşallah.

Mehmet Ali BOLAT | Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

4 Comments
 1. السلام عليكم .. كيف اخي العزيز
  انشا الله بخير
  انا شمسان القطوي من اليمن اريد ان ادرس ماجيستير محاسبة في تركيا وعلمت بأنكم تساعدون الطلاب بذالك ممكن تساعدوني بدليل للدراسة ومنحة دراسية
  … شاكرين لكم جهودكم وكتب الله اجركم
  shamsan500@gmail.com

 2. İlim muhaciri müslüman talebelere verdiğiniz özverili hizmetinizden ve bir nevi asrın ensarı olmanızdan dolayı sizin şahsınızda tüm dernek çalışanlarını tebrik eder, hayırlı hizmetlerinizin devamını niyaz ederim.

 3. sana binlerce tesekkur ederse bile azdir…sana huzur ve mutluluk dolu bir yasam diliyorum……

 4. Rabbim sizlerden razı gelsin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org