Blog

AFRİKA OKULU – 2 PROGRAMI BAŞLIYOR

26 Şubat 2019 by in Afrika, Eğitim Çalışmaları

2018 yılında ilki düzenlenen sertifikalı program Afrika Okulunun ikincisi alınacak başvuruların ardından 9 Mart Cumartesi günü başlayacak. Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği, Afrika Araştırmacılar Derneği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek olan program 7 hafta sürecek.


Programın koordinatörlüğünü geçen yıl olduğu gibi Prof. Dr. Ahmet KAVAS üstlenecek. 26 Şubat-6 Mart 2019 tarihleri arasında başvuruların alınacağı Afrika Okulunda dersler 09 Mart 2019-20 Nisan 2019  tarihlerinde her Cumartesi günü 14.00-18.00 saatlerinde işlenecek.

Afrika Kıtası İle İlgili Yanlış Bilgiler Ortadan Kaldırılacak

Organizasyonun sitesi afrikaokulu.com sitesinden alınan bilgilere göre Afrika Okulunun amacı şu şekilde: ”

Dünyada ve ülkemizde genel olarak Afrika dendiğinde insanların aklında ya hiçbir şey canlanmamakta ya da olumsuz imajlar oluşmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri de dünyanın yüzölçümü ve nüfus bakımından en büyük ikinci kıtasının, topraklarının, yeraltı ve yerüstü kaynakları gibi mevcut potansiyelinin büyük bir kısmının sömürgeciler/yeni-sömürgeciler tarafından kontrol edilmesidir ve bu algının altında Batı’nın Afrika’yı kendi hâkimiyetlerinde tutmak için bilinçli olarak kötü göstermesi/imaj çalışması vardır. Biz bu projemizde Afrika’nın tarihi coğrafyası ve jeopolitiği, modern dönem öncesi Afrika’da kurulan İslam devletleri, sömürgecilik tarihi, soykırım ve hak ihlalleri, kalkınma politikaları, küresel aktörlerin kıtasal rekabeti, Sahraaltı Afrika özelinde enerji faktörü ve Türk Dış Politikası’nda Afrika gibi meselelere dikkat çekerek kıtanın geleceğine yön verebilme potansiyelini incelemek ve farkındalık oluşturarak Afrika üzerine çalışacak mütehassıslık düzeyinde öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktayız.

Söz konusu Afrika Okulu-II programı vasıtasıyla kıtada yalnızca açlık ve sefaletin olduğu şeklindeki çeşitli olumsuz ön yargıların ortadan kaldırılması, programa katılan ulusal ve uluslararası öğrencilere Afrika hakkında genel bir vizyon kazandırılması ve geçmişten günümüze kadar küresel unsurların kıta üzerindeki strateji ve faaliyetlerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Afrika’nın günden güne yükselen bir değer olarak uluslararası sisteme dâhil olduğu gerçeği ve Türkiye’nin bu sistemde emperyalizm karşıtı bir tutum takındığı düşünüldüğünde, bu programın hem uluslararası hem de Türkiye’de kıtaya ilgi duyan öğrencilere olumlu yönde bir katkı sağlaması beklenmektedir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org