Blog

6. Uluslararası Öğrenci Buluşması Samsun’da

25 Mayıs 2013 by in Faaliyetlerimiz, Genel, Teşkilatlanma

iç

Samsun’da düzenlenen “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması”na, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) öğrenim gören 40 ülkeden 300 öğrenci katıldı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması” düzenlendi. Etkinliğe katılan misafir öğrenciler alandaki stantlarda ülkelerine ait yöresel kıyafet ve yiyeceklerini tanıtarak dans gösterilerinde bulundular.

Programın açılış konuşmasını yapan Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Menderes Kabadayı, “Dernek olarak odak noktamız, ülkemize ve Samsun’a eğitim için gelen misafir öğrencilerin Samsun’da yabancı olarak görünmemesi, derslerinde başarılı olmaları ve mezun olduklarında Türkiye’yi ikinci vatanları olarak görmelerini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda Samsun’da eğitim gören misafir öğrenciler arasında farkındalık oluşturmak ve kamuoyunda misafir öğrenci algınlısının geliştirmek, onlara katkıda bulunmak için bu etkinliği düzenlemekteyiz” dedi.

Samsun Valisi Hüseyihn Aksoy ise, “Ondokuz Mayıs Üniversitemiz ve Canik Başarı Üniversitemiz sayesinde uluslararası öğrencilerin buluşma noktalarından birisinin de Samsun olması bu yönüyle önemli ve anlamlıdır. Samsun bir eğitim şehri olma yolunda gençlerin buluşma noktası olma yolunda hızla devam ediyor. Çeşitli ülkelerin öğrencileri kendi stantlarını açtılar. Kültürlerini bizlerle paylaşacaklar. Uluslararası alanda farklı kültürlere, inançlara, renklere sahip olan öğrencileri bir arada ve farklı kültürlerini tanıtma adına buradalar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantların açılış kurdelesini kestiler. Kurdele kesimi sonrasında Amasya Belediyesi Mehteran Takımı katılımcılara gösterilerde bulundu. Protokol üyeleri daha sonra yabancı öğrencilerin açtığı stantları gezerek onlarla sohbet ettiler. Programa Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ve Prof. Dr. Mahmut Aydın, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org